Anasayfa  /  Haberler  /   Kabir Başında Eğitim
HIZLI MENÜ
Kabir Başında Eğitim
Tarih : 11 Mayıs 2021     Kategori : DİĞER DERNEKLER
Kabir Başında Eğitim

Geçirdiği kalp krizi sonucu 80 yaşında vefat eden Emekli Müftü İbrahim Koçaşlı 7 Temmuz 2015 tarihinde defnedildiği Selimiye Camii Haziresi`ndeki kabri başında İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından anıldı.

Akmercan Edirne Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, "Çevresinde büyüdüğümüz çınar şahsiyetler" adlı eğitim kapsamında merhum Müftü İbrahim Koçaşlı`yı Selimiye Camii Haziresi`nde Kuranı Kerim okuyarak, dualar ederek andı. Cuma namazı sonra hazirede buluşan öğrenci ve öğretmenlerin etkinliğine merhum Koçaşlı`nın oğlu Edirne İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili O. Recai Koçaşlı da katıldı. 

Akmercan Edirne Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İsmail Çelik söz konusu etkinliği, "Çevresinde büyüdüğümüz çınar şahsiyetler isimli değerler eğitimi kapsamında yaptığımız bir etkinlik.” sözleriyle tanımladı. Çelik, “İbrahim Koçaşlı Edirne`nin manevi büyüklerinden. Emekli müftü olmasıyla yıllardır çok farklı alanlarda hizmeti olmuştur” diyerek şunları söyledi.

Biz de bir vefa borcu olarak kendisini bugün Kuranı Kerim ve dualarla anmak istedik. Hocamız gerçekten de çınardır, Edirne`mize hizmet etmiş, Edirne`de Trakya`da gitmedik ayak basmadık köy camisi bırakmamış. İlim ehli, alim bir hocamız. Bu arada her sabah kentimizde farklı camilerde sabah namazını eda ediyor. Gönül insanı. Mevlana haftamıza girdiğimiz bu dönemde, O`nun ruhunu şad etmeyi Kuranı Kerim okuyarak, dua ederek, öğrencilerimizle vefamızı Edirne adına göstermeyi arzuladık ve böyle bir çalışma düşündük."

O. Recai Koçaşlı da gerçekleştirilen anma etkinliğinden duygulandığını ifade etti. Gözleri dolan Koçaşlı da merhum babası için şunları aktardı:

"Alim bir zat. Beş tane icazeti olan, 5 üniversiteyi bitirmiş. 6 binin üzerinde hadisi şerifi ezbere bilen biriydi. Aynı zamanda hafızdı. Hadis ve Kuranı Kerim hafızıdır. Arapça, Farsça, İngilizce ve Rusçayı da iyi derecede biliyordu. Kendisini rahmetle anıyoruz. Akmercan Edirne Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürümüz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz güzel ve anlamlı bir etkinlik düşünmüşler ve gerçekleştirmek için geldiler. Kendilerine de çok teşekkür ediyorum."

 

İBRAHİM KOÇALI KİMDİR?

1937 yılında Konya Ermenek`te doğdu. İlkokulu 1949 yılında, hafızlığını 1953 yılında Halimiye Köyü`nde tamamladı. 01.01.1954 - 01.01.1957 tarihleri arasında İstanbul`da fahri vaizlik yaptı. Balıkesir Lisesi`ni 1965, İmam Hatip Okulu`nu 1968, Ankara İlahiyat Fakültesi`ni 1972 yılında bitirdi. Askerliğini 1957-1959 yıllarında yaptı.